Między budownictwem a piłką nożną

              Czy te dwie aktywności czymś się różnią? Czy w ogóle warto porównywać te dwie dziedziny życia?  Na pierwszy rzut oka nie widać żadnej różnicy. Patrzysz na piłkarzy – pracują całymi dniami, a po 22 jak Grzegorz Krychowiak idą na zasłużony wypoczynek. Patrzysz na budowlańców – pracują od rana do wieczora w pocie czoła. Patrzysz na studentów budownictwa – ich akurat teraz nie zobaczysz, bo w trakcie sesji są gdzieś zasypani przez śnieg albo podręczniki.

we-just-wanted-you-to-know-how-much-we-love-and-appreciate-you-thank-you-for-everything-you-do-for-us-5Przypatrzmy się dokładniej.

Wskaźnik maskulinizacji na stadionach i na budowach jest bardzo podobny i oscyluje wokół 105%. Nawet feministki musiały by przyznać, że te dziedziny życia są zdominowane przez mężczyzn. Na trybunach i orlikach jest zdecydowanie więcej facetów, a rola Keiry Knightley w „Podkręć jak Beckham” („Bend it like Beckham”),  nie przyczyniła się do szokującego wzrostu popularności piłki w damskim wydaniu. W przeciwieństwie do urody piłkarzy, która często przekłada się na wysokość słupków oglądalności meczów wśród damskiej części publiczności.we-just-wanted-you-to-know-how-much-we-love-and-appreciate-you-thank-you-for-everything-you-do-for-us-6

Przeciętny Kowalski widuje się ze swoim szwagrem najczęściej, gdy potrzebna jest pomoc. Czasami chodzi o układanie kafelków i malowanie przedpokoju. Innym razem, gdy potrzebne wsparcia w oglądaniu półfinałowego meczu Burkina Faso, trzeciej ligi holenderskiej ewentualnie reprezentacji Polski.

Kontynuując – żeby wybudować dom potrzebne są grube hajsy, a te miliony zarabiają piłkarze. Tylko jeszcze nie słyszałam, żeby topowych budowlańców kusiły chińskie kontrakty, ale jeszcze wszystko przed nami. Jeszcze nadejdą czasy plakatów z najlepszymi budowlańcami (oczywiście nie licząc Boba i Marty, to klasa sama w sobie) oraz milionów followersów na twitterze i instagramie też.we-just-wanted-you-to-know-how-much-we-love-and-appreciate-you-thank-you-for-everything-you-do-for-us-3

Można też zauważyć, że w obu tych dziedzinach potrzeba talentu i lat praktyki. A gdy wyczerpie się już całe nakłady to zawsze można jeszcze wierzyć w cud. W to, że serce do walki i zaangażowanie pozwoli odrobić stratę trzech bramek, a pozytywne myślenie zastąpi cement.

I nie można zapomnieć o kulturze słowa. Ileż to razy na stadionach słyszało się te pełne pasji słowa, które brzmiały jak zaczerpnięte z Mickiewicza, Sienkiewicza lub też innego z proroków. Wyobraźcie sobie, gdyby na placach budowy mogli zasiadać kibice. Elegancko wyposażeni w kamizelki i kaski w barwach ulubionych przedsiębiorstw budowlanych.Tak łatwo byłoby zaadaptować tradycyjne stadionowe przyśpiewki na budowlane warunki:

„zawsze i wszędzie wełna mineralna będzie”

„w górę serca, bo żelbet mocny jest”

„zbrojarz kalosz”

A na koniec, gdy patrzymy na owoc pracy budowlańców lub piłkarzy często zgodnie możemy zaśpiewać:

„nic się nie stało…”

we-just-wanted-you-to-know-how-much-we-love-and-appreciate-you-thank-you-for-everything-you-do-for-us-2

Jedno jest pewne – budownictwo i piłka nożna to nie pasja – to sposób życia.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s