30 kilogramów – Budowlana Lista Przebojów. #10

Co to jest?: Małe, żółte i kopie? 
-Mini koparka.
Co to jest?: Małe, czarne i kopie? 
-Cień mini koparki.

„Ale beton!” zawołacie zgodnie.

I macie rację, bo w to deszczowe popołudnie zajmiemy się naszym starym przyjacielem. Trzeba przyznać, że ma swoje lata, bo już w VI wieku przed naszą erą prabudowlańcy odkryli to cywilizacyjne dobro. Na Dalekim Wschodzie żołnierze pozujący do terakotowych figur mogli przysięgać na mur – beton (zwłaszcza, że był to Mur Chiński), a Rzymianie w Panteonie żarliwie zerkając ku niebu mogli podziwiać piękną kopułę.

Kolejne wieki nie przyniosły wielkiego rozwoju wykorzystania naszego dzisiejszego bohatera i dlatego na wakacyjnych wycieczkach możemy podziwiać ceglane średniowieczne warownie.

Dopiero od dwustu lat możemy radośnie pluskać się w betonowym dziedzictwie, wtedy to Aspedin opracował technologię produkcji sztucznego spoiwa, które to nazwał cementem portlandzkim, a w 1825 roku powstała pierwsza cementownia. Zaś  w 1857 Polacy, a zwłaszcza społeczność Gródźca koło Będzina mogła zawołać: „wszyscy* mają cementownie, mam i ja!”. (wszyscy czyli właściciele pozostałych czterech sztuk).

Joseph_Monier (1)Nie uważacie, że ten wizerunek  wydaje się nieco groźny?

Macie rację, ten facet jest poniekąd odpowiedzialny za nieprzespane noce wielu studentów budownictwa.

To Joseph Monier- francuski ogrodnik, który w 1867 roku zamiast zajmować się hodowaniem nowych gatunków róż postanowił wzmocnić betonową donicę drucianą siatką.

I tak powstał żelbet.

A potem minęły kolejne 124 lata i Martyna Jakubowicz a zaśpiewała o domach z betonu,  w których nie ma tego, czego hippisowska dusza Ef łaknie:


~Winnie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s