30 kilogramów – Budowlana Lista Przebojów. #5


Stereotyp – uproszczony obraz kogoś lub czegoś, zwykle oparty na częściowo fałszywych sądach, funkcjonujący w świadomości społecznej i niełatwo zmieniający się.
(za sjp.pl)


Każdy z nas spotyka się ze stereotypami, niektóre są mocno krzywdzące, inne prawie zupełnie wcale nie.  Że jak chodzi do kościoła to katol, że jak nie je mięsa to wegetarianin,  a jak kobieta to głupia.

Myślicie, że branży budowniczo – budowlanej nie spotkała ta parszywa generalizacja? To destrukcyjne uproszczenie, które zabija różnorodność?

Że jak budowniczy to zaraz Bob?

Bob-budowniczy-tapety-na-pulpit-6

Ba! Ale to poszło o wiele dalej. O jeden most za daleko. Może był to pierwszy na świecie most o konstrukcji spawanej, który zaprojektował Stefan Bryła. (Tak, jeśli się jeszcze wahacie to TEN Stefan Bryła!)

Maurzyce_2009_(0)
Mamy świadomość, że o naszym środowisku krążą pewne, nazwijmy to plotki. Wiadomo, one nie biorą się znikąd. Informacje wyłowione z legend, baśni i podań o pracę, zaczynają żyć swoim własnym życiem i funkcjonują w społeczeństwie jak najprawdziwsza prawda.

Może nie siedzisz w tym fachu, może oglądasz świat zza biurka albo zza okularów, a cegła kojarzy się wyłącznie z Trylogią wydaną w jednym tomie- właśnie nadszedł czas, byś zapoznał się z tym tekstem. Otwórz szeroko oczy, weź głęboki oddech i czytaj:

  • Nie każdy przedstawiciel branży budowlanej czyta Knauffa do poduszki.
  • Nie każdy nosi flanelową koszulę w kratę.
  • Nie każdy po tym jak wymiesza zaprawę, otrzepuje cement z roboczego uniformu i biegnie na prezentację Firmy, Która Produkuje Stropy Typu Teriva I Albo Coś Równie Fantastycznego.
  • Nie każdemu inżynierowi można ufać.
  • Nie każdy budowlaniec jest przystojny i dobrze zbudowany.
  • Nie każdy budowlaniec jest  mężczyzną.

I teraz, moi drodzy, być może dla wielu z Was będzie to szokujące, polecam wypić ziołową herbatkę albo lepiej znieczulić się 1,5 litrową butelką Sangrinity z biedronki. Mimo, że inżynier jest zawodem wysokiego zaufania społecznego to życie bywa różne. Pochylcie głowy, jutro będziecie je mogli posypać popiołem, a teraz przed Wami Inżynierowie z Petrobudowy:

A jakby komuś było mało:
Oryginalna wersja Stanisława Staszewskiego
Wersja Jacka Kaczmarskiego


~Winnie


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s